| Loeb # |
Model |
1000M3218283020SNLC |
| OEM |
| Year |
2002 |
Serial |
| Electrical |
Location |
United States |
| Condition |
As is |
Size |
7.00 |
| Lease for only |
1,822.82 / mo. |
Rent for only |
N/A |
Have one of these to sell?
ITEM SOLD: Need One Of These?
JWI US Filter Model 1000M3218283020SNLC, J-Press Side Bar Filter Press. 13 cu ft, Expandable to 20 cu ft. Cake Thickness: 32mm (1.25 in). Electric/Hydraulic Automatic Closure, Automatic Plate Shifter, Plate Expansion Option, PLC Controls. Maximum Feed Pressure: 100psi, Maximum Squeeze Pressure: 100 psi, Hydraulic Clamping Pressure: 3200 psi, Relief Pressure: 3600 psi. 440/480 volt, 3 phase Power. Polypropylene Plates (18 Expandable to 28), Type: Mixpack Membrane L, 225 psi, Center Feed